Trudna sytuacja na świecie i związane z nią zawirowania gospodarcze powodują, że każdy przedsiębiorca szuka oszczędności. Czasami firma ma możliwość pracy zdalnej, co powoduje, że wynajmowanie normalnego biura, z którego korzystają pracownicy, jest kompletnie nieopłacalne. Na szczęście na rynku istnieje takie rozwiązanie, jak wirtualne biuro, które czasami jest nazywane również e-biurem. Tego typu opcja nie jest nowością na rodzimym rynku, jednak dopiero od niedawna zyskuje na popularności.
Biuro wirtualne – kto może z niego korzystać?
E-biuro jest rodzajem usługi dla firm, które nie potrzebują pomieszczeń biurowych w fizycznej, stałej formie. Z wirtualnego biuro, mogą korzystać:
- oddziały spółek zagranicznych,
- osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
- spółki jawne,
- spółki komandytowe,
- spółki z o.o.
Należy jednak pamiętać, że e-biuro, a wirtualna firma to dwie różne rzeczy. Biuro wirtualne służy głównie jako adres korespondencyjny, miejsce zarejestrowania siedziby firmy lub miejsce spotkań zarządu. Sama firma jednak musi istnieć realnie, musi funkcjonować, płacić podatki i być zgłoszona w odpowiednich rejestrach. E-biuro jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem i chcą ponosić jak minimalne koszty.
Zalety e-biura
Podstawową zaletą wynajmu biura wirtualnego jest optymalizacja ponoszonych kosztów np. dzięki temu, że nie trzeba zatrudniać całej obsługi lokalu. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, dzięki wynajmowaniu wirtualnego biura znacznie upraszczają się związane z tym procedury urzędowe.
Kolejnym niezaprzeczalnym plusem e-biura jest jego lokalizacja – nie trzeba przypisywać takiej usługi miejscu zamieszkania. Można wynająć wirtualne biuro w Warszawie, dzięki czemu adres firmy będzie zdecydowanie bardziej przyjazny dla klientów z tego miasta. Dokumenty, które tam spłyną, można odbierać samodzielnie co jakiś czas lub poprosić, o ich wysyłkę.
Warto dobrze przemyśleć lokalizację e-biura z paru powodów: są lokalizacje, które oprócz samych prostych usług w postaci przyjmowania korespondencji, oferują znacznie więcej, np.: mogą odbierać telefony czy umawiać spotkania. Na rynku dostępne są również wirtualne biura, które oferują usługę wynajmu sali konferencyjnej, dzięki temu, rozmowa z ważnym kontrahentem nie musi odbywać się w kawiarni, a w profesjonalnej, przygotowanej do takich spotkań przestrzeni.
Warszawa – biuro wirtualne. Czy to dobre rozwiązanie? Podsumowanie
Wirtualne biuro jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem w dobie braku czasu i optymalizacji kosztów. Odpowiednia lokalizacja i szeroki zakres oferowanych usług sprawiają, że e-biuro jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą, bez względu na jej wielkość.