W dobie lawinowo rosnących kosztów utrzymania firm i ogromnych zmian gospodarczy, które dotknęły wielu przedsiębiorców boleśnie, na popularności zyskują wirtualne biura. Czym są? Czy to miejsca fizyczne, czy istniejące tylko w sieci? Czy to dobre rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców? Kto może dzięki nim najwięcej zyskać? Kiedy warto zainwestować w e-biuro?
Wirtualne biuro – czy rzeczywiście takie wirtualne?
Nazwa „biuro wirtualne” może kojarzyć się z czymś fizycznie nieistniejącym. Nic bardziej mylnego! Wirtualne biuro (czy inaczej e-biuro) to prawdziwy lokal, w który umiejscowiony jest np. w Warszawie w Targówku. Ma on swój adres i zatrudnione są tam osoby do obsługi takiego biura. Różnica między wersją tradycyjną a wirtualną polega na tym, że w e-biurze zarejestrowanych może być równocześnie kilka, a nawet kilkanaście firm. Spotkać tam można pracowników:
- odbierających korespondencję,
- organizujących eventy, szkolenia,
- prowadzących księgowość,
- zajmujących się (w zależności od wykupionego pakietu usług) wszystkim, czego wymaga prowadzenie firmy bez fizycznej obecności jej właściciela.
Biuro wirtualne to miejsce istniejące na mapie miasta lub dzielnicy. Jako przykład posłużyć może Warszawa Targówek, gdzie przedsiębiorca może wynająć wirtualne biuro już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Dla kogo e-biuro jest korzystną opcją?
Biuro wirtualne to idealne rozwiązanie dla osób zaczynających swoją przygodę z biznesem, dla start-upów, jak i dla spółek czy firm, które chcą rozszerzyć swoją działalność na inne kraje. Z takiej formy korzystają również doświadczeni przedsiębiorcy, pragnący obniżyć koszty prowadzenia firmy czy osoby prowadzące interesy z dala od miejsca zamieszkania. Jako przykład niech posłuży wspomniana wcześniej Warszawa Targówek, w której przestrzeń na e-biuro może wynająć osoba, która mieszka na stałe za granicą.
Przedsiębiorca może spać spokojnie, wiedząc, że nie ponosi kosztów wynajmu i eksploatacji, a i koszty prowadzenia są nieporównywalnie niższe niż wynajem przestrzeni i zatrudnienie pracowników. Wiele osób pragnie też uniknąć rejestrowania firmy pod własnym adresem, co może się wiązać z uciążliwością spraw i formalności urzędowych.
Dlaczego warto wynająć biuro wirtualne?
Wynajem wirtualnego biura daje konkretny adres do umieszczenia na pieczątce i wizytówce, a także numer telefonu stacjonarnego, co podnosi prestiż i poziom zaufania do firmy. Biura wirtualne są w pełni legalnym rozwiązaniem, które przyjmuje różnego rodzaju kontrole urzędowe, w tym i skarbowe. Zadaniem właściciela jest jedynie dostarczenie kompletu wymaganych dokumentów.
E-biuro pozwala uniknąć przedsiębiorcy wysokich kosztów wynajmu i utrzymania oraz zdejmuje z niego ciężar wielu czynności administracyjnych, dając fizyczną przestrzeń do prowadzenia firmy czy możliwość wynajmu sali konferencyjnej. Oferta biur wirtualnych jest szeroka i dostosowana do zasobności każdego portfela, więc każdy znajdzie taką opcję, która będzie dla niego najbardziej opłacalna.